Депресията е сериозно и за жалост, често подценявано заболяване, което нарушава качеството на живот не само в личен план, но и в социален аспект.
Емоционални разстройства като потиснатост, отчаяние, липса на увереност и интерес към ежедневни дейности, чувство за вина и др. често могат да предизвикат поява на различни здравни проблеми.
Връзката между душевното и физическото здраве
Данни на СЗО сочат, че над 50% от заболяванията имат психогенни корени. Като направление в медицината, психосоматиката изследва влиянието на психологическите фактори върху хода на физическите заболявания.
В книгата си „Популярна психогинекология” гинекологът д-р Наталия Волкова пише, че за около 85% от заболяванията причините са психологически. Чувствата и емоциите заемат едно от основните места.
Заради своята теория за психосоматичния произход на болестите, английският неврофизиолог Чарлз Шерингтън получава Нобелова награда през 1932 г. В по-ново време водещи невропсихолози като Роджър Спери и др. доказват, че причините за много събития в човешкия живот, включително и за болести, се крият в стереотипите на мислене.
Депресиите и гинекологичните заболявания
Днес модерната наука е установила кои негативни чувства могат да причинят някои от най-разпространените гинекологични заболявания.
При това заболяване намиращите се в ендометриума клетки могат да преминат към други органи в тазовата област, като се предизвикат силни болки ниско в корема, запушат фалопиевите тръби и доведат до спонтанен аборт или безплодие.
На емоционално ниво е нужно да не се измъчвате и безпокоите при всеки повод, да се избавите от чувството за безнадеждност и да мислите по-позитивно.
Кистите наподобяват мехурчета, пълни с течност, и са доброкачествени образувания.
Сред емоционалните причини, водещи до появата на кисти, са страх от самота, чувство за собственост, силна ревност.
За намаляване на риска от появата им трябва да знаете, че голяма част от страховете водят началото си от детството. Преживейте страховете си, бъдете по-уверени и се грижите за своето спокойствие.
Въпреки че е доброкачествен тумор, ако се усложни, миомата може да доведе до силно кръвотечение, развитие на извънматочна бременност, дегенериране на образуванието в злокачествено, възпалителни процеси в матката и др.
Такъв вид заболявания често възникват поради дълго стаена обида, дълбока депресия, непрекъснато лошо настроение.
За да предотвратите поява на миома, изисквайте по-малко от другите, простете за обидите и се отдайте се на приятни занимания.
Климактериумът е процес в женското тяло, чието избягване е невъзможно, но може да бъде облекчен. Това е стресов период и ако изпитвате неудовлетвореност от начина си на живот, хронична умора, комплекс за малоценност и игнориране на собствените потребности, може да се стигне до влошаване на ситуацията.
За да бъде улеснено преминаването ви през менопауза, свикнете с мисълта за възрастта като етап на мъдрост, а не на старост. Ценете малките всекидневни радости, пътувайте и общувайте с млади хора.
Причините от емоционално и психологическо естество за изброените гинекологични заболявания не са изчерпателни. Все пак обаче могат да ви послужат като ориентир в каква посока да промените отношението си към живота, за да не изпадате в депресивни състояния, които да провокират гинекологични (и не само) проблеми.