Женската сексуална дисфункция се превръща във все по-голям проблем, който нарушава качеството на половия живот при жените. Една от най-честите прояви на това състояние е хипосексуалността – т. е. намаленото желание за секс и незадоволително изпълнение на самия акт. Това е опасно, защото рефлектира не само физиологично, нанасяйки поражения по половата система, но и психологично спрямо жената, тъй като води до ниско самочувствие и междуличностен стрес.
Ролята на половите хормони е от съществено значение за справяне със сексуалната дисфункция. Ниското производство на тестостерон играе централна роля при това състояние.
Една от основните причини в подкрепа на това твърдение е, че тестостеронът инициира сексуално желание. В допълнение, тестостеронът е важен за модулирането на клиторалната и вагиналната физиология, за да се улесни овлажняването на гениталиите, обострянето на чувствеността и формирането на сексуалното удоволствие, за да се стигне до оргазъм. Липсата на достатъчно тестостерон допринася за ниско либидо и за намаляване на сексуалното удоволствие и възприемчивост.
Също така, ниските нива на тестостерон са свързани с липса на сексуална мотивация, повишена уморяемост, стрес и като цяло се намалява настроението за секс. Спад в производството на тестостерон обикновено се наблюдава преди менопаузата, по време на менопауза и две години след нея.
Ниските нива на естроген, особено през постменопаузния период, водят до вулвовагинална сухота и атрофия, в допълнение към иницииране на промени в гениталната функция чрез намалено сензорно възприятие и намален клиторален кръвен поток. Липсата на естроген е свързана с вагинален дискомфорт поради сухота и генитална нечувствителност, което затруднява жената активно да реагира на сексуален подтик и сигнали.
Здравословният начин на живот и хранене трябва да бъдат постоянни, за да се избегне или регулира хормоналният дисбаланс. Изследователите препоръчват използването на естрогенни терапии за лечение на диспареуния (болезнен полов контакт) и вагинална сухота в резултат на вулвовагинална атрофия.
Въпреки това, при подобни терапии не са изключени нежелани странични ефекти. Ето защо се препоръчва по-щадящ организма метод – т. нар PRP – мезотерапия. Това е един от малкото одобрени методи за лечение на женската полова дисфункция, при който се инжектира силно концентрирана собствена плазма, богата на тромбоцити, която активира регенерацията, заставяйки клетките да се обновяват там, където е необходимо. Методът е 100% безопасен, процедурата е съвсем кратка и в организма не постъпват външни субстанции, PRP – мезотерапията е ефективна и най-вече – с дълготраен резултат.
PRP представлява автоложна суспензия, която се получава чрез центрофугиране на собствена кръв и в нея има висока концентрация на тромбоцити. От своя страна, тромбоцитите играят ключова роля за регенеративните процеси на твърдите и меки тъкани, осигуряващи жизненоважни растежни фактори, включени в процеси, важни за оцеляването на клетките: хранителни съставки, витамини, хормони, електролити и протеини.
Други методи за нормализиране нивата на хормоните и премахване на сексуалната дисфункция при жените са модерните, безболезнени процедури чрез уредите Ultra Femme 360 и EMSELLA ™. С тяхна помощ се получава подсилване на кръвообращението, елиминиране на вагиналната сухота, нормализиране на хормоните, стягане на тазовото дъно. Сексуалният живот на жената може да бъде значително и трайно подобрен, когато хормоните са в норма и състоянието на половите органи е отлично.