Сред често срещаните гинекологични заболявания при жените е вагинитът. Характерно за него е, че лигавицата на вагината се възпалява, инфектира или в повечето случаи – и двете.
Причините за появата му могат да бъдат инфекциозни, но и с неинфекциозен характер като кожни заболявания, травми, антибиотично лечение, свръхчувствителност към латексови кондоми, много сексуални партньори и др.
Заболяването може да засегне както по-възрастни жени, така и млади момичета. Статистиката сочи, че едва ли не всяка трета жена се оплаква от възпаление на вагиналната лигавица. Като рискови фактори могат да се посочат още екологични проблеми, намален имунитет и стрес.
Патологичните процеси е възможно да засегнат не само влагалището, но и външните гениталии или вулвата, което причинява вулвовагинит. Симптомите са неприятна миризма, сърбеж, усещане за парене, зачервяване и др. Често протича безсимптомно и се установява при рутинен гинекологичен преглед.
Въпреки че вулвовагинитът е лечим, винаги е за предпочитане добрата профилактика. Има различни начини за предотвратяването и рецидивирането му.
Поддържайте добра интимна хигиена
Влажната вагинална област насърчава размножаването на бактериите, затова я изсушавайте винаги много внимателно. За предотвратяването на контакта на изпражненията с влагалището при изхождане избърсвайте отпред назад.
Многократното измиване, особено с обикновен сапун, също може да причини изсъхване на лигавицата, дори да скрие вагиналната инфекция.
Използвайте подходяща козметика
При използване на дамски превръзки, тампони, сапуни, парфюми и др. във влагалищната област избирайте продукти, които са антисептични и без парфюм.
Не прекалявайте с вагиналните душове
Понеже вагината притежава способността за естествено почистване, не е нужно използването на дамски душове.
Носете подходящи дрехи
Шансът да получите вагинит може да бъде намален и ако носите памучно бельо, както и дрехи, които не задържат топлина и влага. Избягвайте прашките, както и прекалено тесните дънки.
Не стойте дълго в мокър бански костюм
Дългото седене в мокър бански костюм може да причини инфекции, тъй като гъбичките и бактериите се развиват най-добре в мокри и тъмни зони. Освен вагинит, може да се получи и възпаление на пикочните пътища.
Хранете се по-здравословно
Подходящата диета също може да ви помогне да избегнете риска от възпаление на вагината. В менюто ви е добре да присъстват витамин С, който засилва имунитета и помага за нормализиране на киселинния баланс, а витамини А и Е предпазват тъканите от разрушение. Наблегнете на плодовете, зеленчуците и на млечните продукти, а ограничете сладките и тестените храни, пушените и мазните меса, алкохола.
Практикувайте безопасен секс
За да не провокирате вагинални инфекции, трябва да избягвате честа промяна на сексуалните си партньори. При полови контакти се предпазвайте с презервативи, за да предотвратите заразяване с различни инфекции.
Поддържайте здрава и смазана вагина
При наближаване на менопаузата, отстранени яйчници или ниско ниво на естроген по някаква причина, е добре да обсъдите с лекаря си с какви хормонални хапчета или крем да се погрижите за доброто овлажняване на вагината си.
Освен всички тези стъпки, които трябва да следвате, е препоръчително да посещавате редовно гинеколога си за профилактичен преглед, който да включва и цитонамазка и колпоскопия .
Навременната медицинска намеса при поява на симптоми или при откриване на безсимптомен вулвовагинит може да ви предпази от усложнения и поява на хронични заболявания като цистит, ендометриоза и др.