Всяка жена знае колко важно за здравето ѝ е да не пропуска годишния гинекологичен преглед. По време на стандартен профилактичен преглед обикновено на пациентката се взима цитонамазка – изследване, което установява изменения в шийката на матката. Цитонамазката се предлага във всеки гинекологичен кабинет, пробата от тъканта на шийката се изследва под микроскоп и така се улавят предракови и ракови промени, както и възпалителни процеси. Повечето дами обаче не са наясно, че цитонамазката не дава дори близо до 90% точност, съответно сама по себе си не е достатъчно надеждна. В комбинация с колпоскопия, пациент и лекар могат да получат доста по-подробна и точна информация за състоянието на шийката.
Какво точно представлява изследването?
Колпоскопията е подробно гинекологично изследване, което улавя първите изменения в шийката на матката, влагалището и външните полови органи. За да се отличат по-добре изменените тъкани от здравите, се използват различни цветни филтри и върху шийката се прилагат разтвори, съдържащи йоден препарат. Прегледът обикновено отнема няколко минути, но в случай че бъдат забелязани отклонения, се прави биопсия – взимане на тъкан за изследване.
За кого е подходяща колпоскопията?
Колпоскопията не е толкова разпространена в гинекологичните кабинети, поради липсата на подходяща апаратура – увеличителният апарат колпоскоп, с който се извършва прегледа. Изследването обикновено се предлага на пациентки, които имат абнормни резултати от цитонамазка, но тъй като процедурата е неинвазивна и безопасна, всяка жена може да се прегледа.
Болезнена ли е процедурата?
Колпоскопът не прониква в тялото на жената, съответно може да изпитате дискомфорт единствено, ако е направена друга манипулация едновременно (цитонамазка, биопсия). В следствие на биопсия може да се появи леко кървене или болка в областта на таза. Това не е повод за притеснения и дискомфортът трябва да отмине в рамките на един-два дни. Във всеки случай е препоръчително да уведомите вашия гинеколог, ако изпитвате болка.
Какви изменения могат да се открият?
С помощта на колпоскопията успешно се диагностицират предракови промени в тъканта на маточната шийка, вулвата и вагината, както и наличие на ракови клетки в тези зони. Изследването може да установи протичащо възпаление на маточната шийка и генитални брадавици.
Необходима ли е предварителна подготовка за колпоскопия?
Вашият гинеколог ще препоръча да изчакате да спре менструалното кървене, а най-оптималното време за преглед с колпоскоп е между 10-14 ден от менструалния цикъл. Не бива да използвате вагинални глобули, таблетки, кремове, тампони и други възможни замърсители поне ден преди изследването, защото има вероятност да попречат на специалиста да извърши правилно прегледа.