Ракът на маточната шийка е сериозно заболяване, което днешните специалисти все по-успешно предотвратяват, диагностицират и лекуват. Статистиките показват, от 1975 до 2016 г. смъртните случаи в следствие на рак на маточната шийка са спаднали с 50%. Един от революционните начини за диагностика и отстраняване на преканцерозните абнормни тъкани в областта на маточната шийка е процедурата LLETZ (large loop excision of transformation zone).
Какво представлява LLETZ?
LLETZ (large loop excision of transformation zone) е безболезнена и бърза процедура за бримково изрязване на зоната на трансформация – тази част от шийката и канала, от която най-често започват предраковите изменения. Терапията се извършва с диагностична и лечебна цел.
Как протича манипулацията?
Интервенцията започва като стандартен гинекологичен преглед. Паралелно с LLETZ обикновено се прави колпоскопия за локализиране на потенциалните преканцерозни участъци. Очертава се зоната, от която ще бъдат изрязани лезиите и се слага локална анестезия на пациентката. За самото изрязване се използва електрогенератор за високочестотен ток и различни по размер метални бримки в зависимост от големината на лезиите. Преканцерозната тъкан се изрязва и цялостната манипулация отнема не повече от 30 минути.
Индикации за LLETZ
Има определени индикации, които предполагат LLETZ терапия:
Ефективност на процедурата
LLETZ е с висока степен на ефективност – 91-95% от пациентките са напълно излекувани на контролния преглед около 1 година след манипулацията. Методът дава възможност за едноетапна диагностично-терапевтична процедура. Няма болничен престой (30-60 минути за наблюдение), минимален травматизъм и усложнения, а възстановителният период е 3-4 седмици. Тъканта заздравява напълно до два менструални цикъла.
Странични ефекти
Непосредствено след процедурата пациентката може да усети болка и неразположение като по време на менструален цикъл. Дълготрайни странични ефекти като стесняване или срастване на канала на маточната шийка има при едва 1% от жените.
Препоръки преди и след LLETZ
Процедурата се извършва в първите дни след менструалния цикъл. Противопоказно е да се приема аспирин преди и след това.
В продължение на един месец след терапията се спазва хигиенен режим:
– без полови контакти;
– без парни бани/сауни;
– без интензивни физически упражнения/вдигане на тежести;
– без поставяне на тампони, менструални чашки и др. във влагалището.