По данни на Световната здравна организация, близо 90 милиона души се заразяват с хламидии всяка година. Тази бактерия често е наричана “тиха”, защото дълго време може да не прояви никакви симптоми, които да алармират на носителя ѝ, че има нужда от медицинска помощ – такава е ситуацията при близо 75% от заразените с инфекцията. Това е и една от причините за бързото разпространение на тази болест.
Хламидиите са доста често срещан проблем, а според някои специалисти те са най-разпространената болест, предавана по полов път. И въпреки че отдавна е позната на хората, оказва се, че обществото не е добре информирано относно начините на заразяване, симптомите, рисковете, възможните усложнения и лечението на хламидиите.
Заразяване
Хламидиите са заболяване, срещано както при мъжете, така и при жените, като относително най-голям брой пациенти с този проблем се срещат във възрастовата група 18-30 г.
Причинител на хламидиите е бактерията Chlamydia trachomatis. Всеки полово активен човек може да се зарази, тъй като предаването ѝ става по полов път (вагинален, орален или анален). Новородено бебе също може да бъде заразено при раждане, ако майката е с хламидии, и именно затова тестът за болестта е задължителен при бременни жени. Бактерията загива бързо извън организма, затова заразяване от външна среда е изключено (кихане, кашляне, допир, басейн и т.н.)
Симптоми
В по-редките случаи, в които заболяването не протича без индикации, симптомите се появяват след около седмица-две след заразяването, като те могат да бъдат, както следва:
Диагностика и лечение
Хламидиите се откриват в организма след извършване на лабораторни тестове. Въпреки че би могла да протече без никакъв дискомфорт и неразположения, тази болест може да причини сериозни здравословни и репродуктивни усложнения (особено при жените). Именно по тази причина навременната намеса на специалист е от ключово значение. Лекарите настояват при положителен резултат за наличие на Chlamydia trachomatis на лечение да се подложат и двамата партньори. Борбата с болестта може да е продължителна, като най-често се приемат антибиотици, към които бактерията е чувствителна и допълнителни препарати за имунната система. След известен период от време се прави контролен анализ, който да покаже как върви процесът.
Превенция
Препоръчва се на всички полово активни хора да си правят редовни изследвания за хламидии, да използват предпазни средства, каквито са презервативите и да бъдат внимателни при избора на партньор.