Наименованието си колпоскопията дължи на името на устройството колпоскоп. То прилича на бинокъл и благодарение на увеличителните си свойства, служи за неинвазивната диагностична процедура колпоскопия, извършвана в гинекологията.
Целта на всяка колпоскопия като скринингов метод е предотвратяване на рак на шийката на матката, посредством откриване на предракови лезии (ако има такива) и започване на лечение. Прилага се заедно с цитонамазка. Други причини са наличие на цервицит, генитални брадавици, необичайно кървене, болка и др.
Как протича изследването?
Колпоскопията се провежда в кабинетни условия от акушер-гинеколог. При нужда от биопсия, взетата проба се изследва от патолог.
Пациентката съблича дрехите си под кръста. След това трябва да легне на гинекологичния стол и да повдигне краката си на подложките, както при стандартен гинекологичен преглед.
Като процедура колпоскопията протича най-общо в следната последователност:
При установяване на изменени участъци се вземат тъканни проби, като може да става въпрос за цервикална или вагинална биопсия. Ако има нужда от тъканна проба, взета от ендоцервикалния канал, е възможен ендоцервикален кюретаж, който отнема около минута, но не се прави на бременни жени. Принципно колпоскопията не е опасна за бременни жени, но лекарят може да отложи процедурата за след раждането.
Колпоскопията и евентуалната биопсия се извършват общо за около 15 мин.
По време на изследването понякога се усеща лек дискомфорт, когато се поставя спекулумът, и леко пощипване при вземане на тъканна проба.
Има ли усложнения след колпоскопия?
Понякога след направената колпоскопия за 1-2 дни е възможна поява на болезнено усещане във влагалището. В продължение на една седмица може да има и кървене или отделяне на секрети от влагалището, ако е направена биопсия.
При поява на следните признаци след колпоскопия незабавно трябва да се информира личния лекар:
Като цяло колпоскопията крие изключително малко рискове. Резултатите от нея ще определят дали трябва да бъдат направени по-специфични допълнителни изследвания и дали ще има нужда от някакво лечение.