Широка електробримкова ексцизия на зоната на трансформация, или методът LLETZ (large loop excision of transformation zone), представлява съвременна оперативна процедура с 91-95% ефективност, минимален травматизъм и бързо възстановяване, извършваща се в амбулаторни условия под локална анестезия.
Кога се налага прилагане на метода LLETZ?
Тази оперативна процедура се налага в случаите, когато има налице лезия, която със зоната на трансформация навлиза в цервикалния канал, или при хистологично доказана след биопсия дисплазия, достигнала до същия канал. Методът е приложим и при доказан хистологично ендоцервикален атипизъм, получаващ се след направен кюретаж, както и при суспектна или позитивна цитология, когато има липса на колпоскопски атипизъм.
Друг случай, налагащ LLETZ, е при съмнение за инвазивен процес, който също се базира на предварително извършено колпоскопско, цитологично или хистологично изследване.
Кратко описание на процедурата
Високоефективният метод LLETZ предлага едноетапна терапевтична процедура, протичаща с минимум болезненост и без риск от усложнения, последвана от бързо зарастване и следоперативно възстановяване в рамките на 3 до 4 седмици след извършването ѝ.
Оперира се с помощта на електрогенератор за високочестотен ток и използване на различни по размер бримкови електроди, подбрани в зависимост от големината на лезията. С помощта на електробримка, се взема конусоподобно мъничко парче от маточната шийка, което включва зоната на трансформация – или мястото, откъдето обичайно започват своето развитие предракови изменения.
След отстраняването му, парченцето се изпраща за хистопатологично изследване, като целта е резекционните линии да бъдат в здрава тъкан. В зависимост от степента на измененията, всяка една от пациентките подлежи на индивидуален цитологичен и колпоскопски контрол.
Кога може да се извършва оперативната процедура LLETZ?
Интервенцията може да се извърши в първите, т.нар. чисти дни след приключване на менструалния цикъл. Непосредствено след операцията пациентката може да усети тежест ниско долу в корема, заради което се изписват нестероидни противовъзпалителни средства за следоперативната домашна терапия. Единственото строго забранено лекарство е аспиринът.
Какво трябва и не трябва да се прави след процедурата LLETZ?
В рамките на 30 дни след процедурата трябва да се спазва хигиенен режим, който включва: избягване на полови контакти, на тампони или други предмети, предназначени за поставяне във вагината; да не се ползва парна баня и сауна, да не се правят физически упражнения и да не се вдигат тежки предмети.
Методът LLETZ е сред онези оперативни процедури, които са създадени с грижа за жената. Целта е не само успешно излекуване на установения проблем, но също така минимизиране на болката и максимално съкращаване на следоперативното време за възстановяване.