Женската полова и репродуктивна система може да бъде изложена на редица здравословни проблеми. Сложността на половите органи и податливостта им към различни инфекции, образувания и заболявания предполага редовното посещение на гинекологичен специалист, дори без наличието на оплакване. Немалка част интимните проблеми на пациентките са свързани със състояния, които се лекуват чрез прилагането на медикаменти. Има обаче определени заболявания, за които единственият изход е оперативен – често това са миомни възли, кисти и др. В такива случаи трябва да знаем, че можем да избираме хирургичния метод.
Лапароскопията е съвременен метод за диагностика и лечение на редица заболявания в областта на коремната кухина. Лапароскопската операция е по-малко инвазивна от традиционната, съответно е по-щадяща за пациентката.
За какво се използва лапароскопията?
Има два вида лапароскопия, която използваме в гинекологията:
– Стерилитет, който не може да бъде диагностициран с останалите методи
– Установяване на проходимост на маточните тръби
– Диагностика на кисти, сраствания, ендометриоза, извънматочна бременност, лейомиоми, структурни аномалии
– Отстраняване на кистозни формации на яйчниците
– Ендометриоза
– Лечение на стерилитет
– Миома на матката
– Извънматочна бременност
– Неизяснена тазова болка
– Хидросалпингс (запушване на фалопиевите тръби)
– Отстраняване на матката (хистеректомия) или корекция на положението ѝ
Как протича една операция?
Оперативната лапароскопия се извършва с помощта на оптична апаратура (лапароскоп) и специални инструменти. Лапароскопът се въвежда в областта около пъпа през дупчици с размер 5-10 мм. Това предоставя възможност за цялостен оглед на всички органи в областта на малкия таз, които се визуализират върху монитор. Самата манипулация се извършва чрез форцепси, въвеждани през малки отвори в долната част на корема.
В началото на процедурата пациентката ляга в гинекологично положение на операционната маса. Поставят се обезболяващи и тя се въвежда в обща анестезия, така че да не вижда и усеща нищо. Операцията е с различна продължителност, в зависимост от сложността на проблема.
Какъв е процесът на възстановяване?
Минималният болничен престой след лапароскопия е 2 дни. Възможно е наличието на временен дискомфорт, който се изразява в: гадене, болка във врата и рамото, болка в областта, където са въвеждани инструментите, мускулни болки, дискомфорт и вагинално течение, подобни на менструалните.
Какви са предимствата на лапароскопията?
Лапароскопията е предпочитан метод в гинекологията от лекари и пациенти, тъй като са избегнати недостатъците, присъщи на традиционната операция. Самата процедура е по-малко инвазивна, защото няма отворен разрез. Тя е значително по-щадяща за физическото и психическото възстановяване:
– По-бърз възстановителен период
– По-малка кръвозагуба
– По-кратък болничен престой
– Ниска вероятност за инфекция след операцията
– По-малка честота на постоперативни сраствания
– Естетични предимства – значително по-малък козметичен отпечатък (белег)