Не, категорично не свършва „всичко“ с появата на пре- и менопауза.
В живота на всяка жена настъпват двата неизбежни периода – пременопауза и самата менопауза. Те предизвикват тревога и неоснователната мисъл, че половият живот приключва и че жената се превръща в „половин жена“. Яснотата по въпроса ще помогне на дамите да разберат, че тези периоди не бележат края на женския чар, както и че може да се удължи младостта, да се коригират безопасно последиците от менопаузата и да се нормализира сексуалната функция.
Както подсказва наименованието, пременопаузата представлява преходния период към менопауза. Няма точен отговор на въпроса кога настъпва тя – може да бъде на или след 40 години, но може и по-рано, дори и по-късно – това е индивидуално при всяка жена. Освен това има фактори, които биха „подмладили“ пременопаузата: тютюнопушене, химиотерапия, някои видове медикаментозно лечение и др.
Най-характерно за пременопаузата е подготовката на женския организъм за трайно безплодие. Това зависи от промяната в нивото на естрогена – един от основните женски хормони. За да се установи дали е настъпила пременопауза, трябва да се изследва именно този хормон. Други промени са свързани с нередовност на месечния цикъл или протичането му без овулация, също и появата на горещи вълни. Другите определящи хормони, които следва да бъдат обект на наблюдение през периода на пременопауза, са следните: фоликулостимулиращ хормон (ФСХ), който индикира работата на яйцеклетките; естрадиол; прогестерон и лутеинизиращ хормон.
За да премине възможно най-леко периодът на пременопаузата, е важно поддържането на здравословен ритъм на живот. Храненето, движението, спортуването и добрият сън помагат да не се усещат остро неприятните симптоми. Недоспиването се отразява неблагоприятно върху целия организъм, в това число и на яйчниковите функции.
Менопаузата, наречена още „критическа възраст“, представлява необратимото прекратяване на яйчниковите функции. Менструалният цикъл спира, както и възможността за забременяване. За да се потвърди настъпването на менопауза, жената трябва да има липса на менструация в продължение на поне 12 последователни месеца, но при равни други условия – т. е. да не приема специфични лекарства и да не е подложена на химиотерапия. Менопаузата може да настъпи между 45 и 55 години, но може и след
60-годишна възраст. И тук е въпрос на индивидуалност.
През менопаузата се появяват неприятни симптоми като сухота на влагалището, липса на сексуално желание и неспособност за достигане до оргазъм. Нека се знае, че менопаузата не е болестно състояние, а естествен биологичен процес. Фактът, че яйцеклетките не могат да бъдат оплодени, може да се разглежда като плюс по отношение на секса – няма риск от нежелана бременност и не се налага използване на контрацептиви.
Когато пременопаузата и менопаузата са дошли при вас, има начин да ги преодолеете. Със закупуване на специалния пакет „Усещане за жена и менопауза“ получавате безплатно изключителния пакет стол EMSELLA ™. Препоръчва се на жени с намалена или липсваща вагинална влажност, с болки по време на секс, преживяващи горещи вълни и други симптоми на менопаузата. В своята работа използваме съвременните уреди Ultra Femme 360и стол EMSELLA ™, с които безболезнено, удобно и трайно се решават проблемите ви, предизвиквани от пре- и менопауза. Сега е моментът да си направите подарък, който заслужавате, защото за жената едва ли има нещо по-желано от женското здраве и пълноценната сексуалност. Жените са прелестни и по време на менопауза, защото с наша помощ проблемите и неприятностите от този период ще бъдат смекчени – а някои от тях дори напълно премахнати.