Гениталните брадавици, наречени още кондиломи, представляват инфекция, предавана по полов път. Те се изразяват под формата на месести израстъци в гениталните тъкани, както на мъжете, така и на жените.
Гениталните (венерични) брадавици се причиняват от човешкия папиломен вирус HPV. По данни на световната статистика в областта на интимното здраве, жените са по-уязвими към усложнения, предизвикани от неправилно или недостатъчно добре лекувани кондиломи.
За да навлезе в организма, вирусът преминава безпрепятствено при незащитен сексуален акт и честа смяна на половите партньори. На практика, всеки сексуално активен човек е изложен на риск от заразяване с генитални брадавици, но по-често се случва при хора, които са на възраст под 30 години, при пушачите, при страдащите от отслабена имунна система, както и при такива, които са родени от майка, която е имала вируса по време на раждането.
Венеричните брадавици може да не започнат да се развиват в продължение на няколко седмици или месеци след инфекцията. Те невинаги се виждат с невъоръжено око, тъй като могат да бъдат миниатюрни. Цветът им варира от тена на кожата до малко по-тъмен. Горната част на израстъците може да се усеща гладка или леко неравна на допир. Те могат да се появят като купчина брадавици или да има наличие само на една.
При мъжете кондиломите се появяват около пениса, скротума, слабините, вътрешната страна на бедрата, вътре или около ануса. При жените те се разполагат във или извън влагалището, около или вътре в ануса, или в шийката на матката. Генитални брадавици могат също така да се появят по устните, устата, езика или дори в гърлото на човек, който е имал орален сексуален контакт с лице, заразено с вируса HPV.
В случай че не се виждат по посочените места, кондиломите пак могат да причинят симптоми като: необичайно вагинално течение, сърбеж, леко кървене, чувство на парене. При увеличаване количеството на кондиломите, състоянието на засегнатия става още по-дискомфортно и болезнено.
Тъй като брадавиците могат да се появят дълбоко в тялото на жената, най-добре е да се извърши гинекологичен преглед на таза. Лекарят може да приложи лек кисел разтвор, който прави брадавиците по-видими.
Също така, гинекологът може да направи цитонамазка, за да изземе клетки от шийката на матката. След това тези клетки се предават в специализирана лаборатория, където биват тествани за наличие на вируса HPV. Препоръчва се колпоскопия.
Гениталните брадавици могат да бъдат лекувани, но също и да имат рецидив, ако не се излекува основната инфекция. Усложненията са пагубни – HPV инфекцията е сред главните причинители на рак на шийката на матката. Тя може да доведе и до предракови промени в клетките на шийката на матката, което се нарича дисплазия. Някои подвидове на HPV могат да причинят рак на вулвата, на пениса и аналния отвор.
Вашият лекар ще предпише медикаментозно лечение, свързано с локално третиране на засегнатите части и ако видимите брадавици не изчезнат с времето, тогава може да се наложи оперативното им отстраняване или прилагане на процедури като: изгаряне с електрически ток, криохирургия (замразяване на брадавици), лазерни процедури и инфузия на лекарствени средства.