Трихомониазата е бактериална инфекция, предавана по полов път. Тя засяга както мъжете, така и жените и ако не се лекува навреме, води до опасни последици. Причинява се от паразитът с името Trichomonas vaginalis и може да се предаде чрез орален, анален или вагинален секс, както и само чрез допир до гениталиите. При жените инфекцията обикновено засяга долните полови органи, докато при мъжете обхваща и уретрата. Други части на тялото, като ануса, ръцете или устата, обикновено не биват пряко засегнати от заразяване с този паразит.
Незащитеният секс, както и увеличаването на броя на сексуалните партньори, представляват рисково поведение, от което се прихваща трихомониаза. Превантивните мерки включват използване на защитни средства в секса, както и недопускане на рискови контакти или честа смяна на половите партньори.
Симптомите могат да се появят между петия и тридесетия ден след хващането на инфекцията. Коварното е, че те също така могат да се появят по-късно или дори изобщо да не се появят. Незначителните симптоми включват дразнене в областта на гениталиите, като при по-тежък случай може да има и изтичане на секрет. Възможните симптоми при жените включват: пенливо, неприятно миришещо вагинално течение, което може да бъде с бистър цвят, бяло, сиво, жълто или дори зелено; вагинално течение с наличие на кръв; дискомфорт по време на секс или при уриниране; леко подуване в слабините; често уриниране;
в редки случаи – болка в долната част на корема.
При нелекувана трихомониаза има риск от поява на усложнения, свързани с фертилитета, а именно: преждевременно раждане, ранно разкъсване на мембраната, ниско тегло при новородени, безплодие.
В редки случаи бъдещата родилка може да предаде инфекцията на бебето по време на раждане.
Най-точният метод за установяване е микробиологично изследване, проба за което се взема от лекар при гинекологичен преглед. За да диагностицира трихомониазна инфекция, лекарят провежда обичаен, тазов преглед, взема проба от вагинално отделяне за изследване под микроскоп и го предоставя за изследване в лаборатория. Резултатите от лабораторния тест стават готови след около седмица.
Преди прегледа жената не трябва да е в менструация и да не е използвала дезодорант върху вулвата, тъй като може да предизвика дразнене. Също така, добре е да се избяга вагинален контакт или да се използва какъвто и да е предмет, включително тампон, във влагалището в рамките на 24–48 часа преди прегледа.
При положителен резултат се предписва лечение, най-често антибиотично. Жената, от своя страна, трябва да избягва сексуален контакт до завършване на лечението. Обикновено се включва приемане на една доза антибиотик през устата, но по преценка на лекаря, може също да предпише вагинална супозитория или крем, който да се прилага локално. Докато трае лечението, трябва да се избягва консумацията на алкохол, тъй като може да се появи нежелана реакция, която би могла да доведе до коремни спазми, гадене, главоболие и зачервяване на половите органи.