Кистите са образувания в яйчниците, пълни с течно, твърдо или смесено съдържание. Характерът и размерът на кистата зависят от причината за възникването ѝ.
Кистите могат да са единични или множествени, доброкачествени или злокачествени, както на такива, засягащи единия или двата яйчника. 95% от кистите на яйчниците са доброкачествени, а не туморни. Големите кисти, които причиняват сериозни здравословни проблеми, се срещат при едва 8% от жените в репродуктивна възраст.
Какви са основните видове кисти на яйчниците?
Функционални кисти са такива, свързани с обичайната функция на яйчниците.
– Фоликулярна
Фоликулярната киста се среща сред здравите жени в репродуктивна възраст. Получава се, когато яйцеклетката, готова за оплождане, не се отделя от фоликула и съответно не се случва овулация.
Като киста се разглежда образувание, което е с големина над 3 см. Обикновено фоликулярните кисти изчезват спонтанно без намеса в рамките на 2-3 менструални цикъла и не са фактор за притеснение.
– Лутеинова
Лутеиновите кисти също са функционални, но за разлика от фоликулярните, са пълни с кръв. Причиняват менструални смущения, болка и дискомфорт. Обикновено изчезват без намеса, но трябва да бъдат следени от лекар.
С прием на противозачатъчни таблетки можем да се намалим шансовете за функционални кисти.
– Ендометриозна (шоколадова киста)
Шоколадовите кисти са пълни със стара кръв, от където идва и тяхното наименование. Те са следствие от заболяването ендометриоза.
– Поликистоза
При поликистозата говорим за струпани фоликулярни кисти с малък размер, които запълват яйчниците.
– Дермоидна
Дермоидната киста е образувание, пълно с различни тъкани като кожа, коса, нокти или др.
– Муцинозна
Този тип киста се състои от слуз, може да достигне огромни размери и да затруднява нормалната работа на яйчниците.
Какви са симптомите?
Симптомите при кисти на яйчниците са:
– Болка в долната част на корема, таза, вагината и/или кръста;
– Тежест, натиск и подуване на корема;
– Нередовна менструация;
– Гадене и/или повръщане;
– Безплодие.
Голяма част от кистите биват открити случайно при ултразвуков преглед.
Какво е лечението?
Лечението им зависи от вида и размера, а също така от възрастта на пациентката.
Функционалните кисти обикновено изчезват без намеса, но колкото по-големи са като размер, толкова по-малка е вероятността за това.
Кистите се наблюдават в продължение на няколко месеца, след което се започва лечение с хормонални препарати, което обаче е неприложимо при ендометриозните, дермоидните и тези със съмнение за злокачествено заболяване. Ако медикаментозното лечение не дава ефект, кистите се отстраняват оперативно, най-често чрез лапароскопия.