Лятото е вълнуващ, дългоочакван сезон, за който всяка жена изпитва надежди за плажни емоции, гладка кожа, приятен загар и приключения. Наред с тях обаче трябва да се предвидят и недотам желаните фактори като дискомфорт заради изпотяване, лепкава кожа, протриване, както и опасностите, които дебнат гинекологичното здраве. Извън темата за хигиената и недопускане на незащитен интимен контакт, ще се спрем на основни съвети, които да следвате през летния сезон с цел опазване на женското си здраве.
При обезкосмяване на интимната зона
Бъдете внимателни, когато става въпрос за обезкосмяване на деликатната интимна зона. През лятото жените са склонни по-често да премахват срамните си косми, което е обяснимо от естетическа гледна точка. В зависимост от вашия метод за премахване, можете да си причините врастнали косми, нараняване с бръснач, кожна повреда от пластир и дори инфекция на космените фоликули. Проблемът не е толкова в неприятните поражения по кожата, които бързо преминават, колкото в потенциалната опасност от инфекции, които лесно могат да достигнат по-надълбоко във влагалищната зона. Това е една от причините за поява на ранички във влагалището. Нелекувани навреме, те могат да причинят много по-сериозни щети.
За да не си навредите неволно, използвайте омекотяващи средства за кожата след обезкосмяването, като се уверите предварително, че са неутрални и на естествена основа. В случай на поява на лезии по външните или вътрешни полови органи, се налага гинекологичен преглед и назначаване на съответната лечебна процедура.
При извършване на рутинна вагинална хигиена
Жените са по-склонни да прекаляват с хигиената на вагината си, когато е лято и се опасяват, че бактерии дебнат отвсякъде. Щателното почистване е от значение, но не трябва да бъдете прекалено агресивни по отношение на вагиналната си хигиена. В противен случай ефектът ще бъде обратен – нарушаване на микрофлората и намаляване устойчивостта срещу инфекции. Истината е, че вагината не се нуждае от допълнително, прекалено промиване, само поради наличието на горещо време. Едно от удивителните качества на женската анатомия е способността ѝ да устои на всякакви промени в pH, например от биологични течности като менструална кръв и еякулат след полов акт. Влагалището може бързо да се приспособи към условията навън, включително летните.
Относно мита за мокрия бански костюм
Навярно и вие сте дочули мита, че носенето на стегнат или мокър бански за дълго време може да доведе до дисбаланс във вагиналното рН, което, от своя страна, може да причини вагинит, инфекция с дрожди или бактериална вагиноза. Това просто не е вярно – тесните и мокри дрехи могат да доведат до външно дразнене на вулвата или срамните устни от триенето, което е съвсем различно от влагалищното възпаление и инфекция. Кожата на вулвата всъщност е достатъчно издръжлива, за да понася ежедневно триене от дрехи или от извършване на редовни полови актове.
Добре е все пак да сваляте, изпирате и изсушавате банския си костюм веднага след прибиране от плажа или басейна. С повишено внимание към себе си трябва да бъдете, в случай че сте бременна, кърмачка или страдате от диабет.