Преживяването на сексуално посегателство е сред най-тежките психотравми. Възстановяването отнема време и лечебният процес може да бъде дори болезнен, но не и невъзможен. Жената, преживяла насилие от сексуален характер, може да възвърне чувството си за контрол, да възстанови ритъма си на живот и да преодолее в пълна степен както ужаса от изживяването, така и психическите, и физически наранявания.
Психическо възстановяване от сексуална травма
Помощта на психотерапевт е наложителна в повечето случаи, но също е важно жената да не позволи срив на психиката си. На първо място, не трябва да се срамува да говори за случилото се, да не се бои от чуждо мнение, да се сближи с други, преживели сексуално насилие. Нека си напомни, че е важна и ценна и може да продължи напред, дори забравила злото. Връзката между ум и тяло помага да цялостното възстановяване, включително занимания с йога, техники за дишане, упражнения и т. н.
Също така, жертвата трябва да е наясно, че ще има връщане на спомени, най-вече при ново посещение на лобното място. Психолозите съветват да не се изпитва страх, а именно да се даде воля на спомена в мислите и минавайки през мястото, жената да си наложи спокойствие и да направи нещо друго там, което е приятно, дори да е тривиално като разходка, бъбрене с приятелка или друго. Това не се постига бързо, затова въоръжаването с търпение е определящо за успешния изход от терапията. Жертвата трябва да обръща внимание на сигналите за опасност, които тялото ѝ ще излъчи при наближаване на мястото или при среща с хора, напомнящи ѝ за сексуалното насилие. Тялото и емоциите дават знаци при стрес и опасност, които включват: усещане за напрежение, задържане на дъха, състезателни мисли, задух, горещи вълни, световъртеж и гадене. Щом се появят, пациентката незабавно трябва да предприеме стъпки за самоуспокояване, преди симптомите да излязат извън контрол.
Един от най-бързите и ефективни начини за успокояване е забавяне на дишането чрез следното просто упражнение:
Общуването с други жени, преживели сексуално насилие, включването в подобни групи, предприемането на благотворителност или доброволческа помощ – всичко това помага на пациентката за по-бързото ѝ възстановяване.
Физическо възстановяване от сексуална травма
Тя е задължителна и включва преглед при гинеколог, микробиологично изследване и кръвен анализ. Когато органите са засегнати, на помощ идва естетичната гинекология с безболезнени процедури за възстановяване вида и пълноценната функция на половите органи: лифтинг на вагината и вулвата, стягане на тазовото дъно с помощта на иновативния уред стол EMSELLA ™ и други процедури, в зависимост от състоянието на преживялата сексуална травма жена. Всяка от тях е кратка, не предизвиква болка и е 100% ефективна.