За да поддържате своето репродуктивно и интимно здраве, желателно е да посещавате гинеколог веднъж или два пъти годишно. За превенцията от сериозни гинекологични заболявания профилактичните прегледи са от водещо значение.
При поява на симптоми, свързани с болка и неразположение, е важно да прецените дали ситуацията изисква лекарска намеса, или не. Понякога това се оказва сложно, защото в близост до репродуктивните женски органи има и други, за които може да се отнася появилият се дискомфорт.
Има обаче няколко важни симптома, след появата на които трябва да се обърнете непременно към гинеколог.
Остра болка ниско долу
Всяка една болка представлява защитен механизъм на организма. Не трябва да я неглижирате, защото тя може да бъде сигнал, че се развива увреждащ организма процес. Ако я усещате в долната част на корема, има вероятност тя да се дължи на заболяване на женските репродуктивни органи.
Обикновено болката е с различен характер – по-остра или по-тъпа, пареща, стягаща, режеща, пронизваща, коликообразна.
Причините за нея също могат да са най-различни – от възпалителни процеси, сраствания и травми до ендометриоза, туморни процеси и др.
Зависимостта между силата на усещаната болка и тежестта на заболяването невинаги е изразена. Докато някои относително лесни за лечение заболявания са съпроводени с изключително силни болки, други, които са по-сериозни, като онкологичните, протичат с тъпи болки.
Тъй като инервацията на разположените в малкия таз органи като матка, яйчници, право черво, уретери, пикочен мехур става от едни и същи нерви, при възникнало заболяване проявата на симптоматика във всеки един от тях ще бъде сходна. Затова изпитваната ниско долу болка трябва да се разграничава от бъбречна колика, цистит или остър апендицит.
Кървене
Притеснително е всяко кървене, което е извън менструалното и се появи преди пубертета или след настъпване на менопаузата. Причина за него може да бъде злокачествено заболяване на шийката на матката, но по-често е ендометрит, миоми, хормонални нарушения и др.
Кървенето може да се появи само като зацапване, но се случва да възникнат и алена кръв, и съсиреци.
Причина трябва да се търси и когато менструалното течение е по-обилно или по-продължително. Ако жени след менопауза имат кървене (метрорагия), това винаги налага гинекологичен преглед.
Променено влагалищно течение
Всяко друго течение от влагалището, което не е менструално, се нарича генитален флуор. Произвежда се от различни жлези – от разположените в горната част на влагалището и на входа му, от Бартолиновите жлези, както и от потни и мастни жлези.
Нормалният флуор е белезникав и на зацапва бельото. Увеличаването на количеството му става преди и след менструация, по време на полов акт или бременност.
Ако промени количеството, цвета и мириса си и се съпровожда със сърбеж, парене и болка, посещението при специалист е неотложно. Обикновено се получава от инфекции, причинени от гъбички, бактерии или вируси. Има жълтеникав или зеленикав цвят и неприятна миризма.
При прегледа гинекологът ще установи дали произходът му е от маточната шийка, влагалището, тръбите или матката, включително и с микробиологично изследване на взет материал.
При всеки от тези или други необичайни симптоми е задължително да потърсите гинеколог за изясняване на проблема и предприемане на съответните мерки.