Хистероскопията е миниинвазивна процедура, която се прилага за обстойно изследване вътрешността на матката. Извършва се с помощта на уред, наречен хистероскоп, който представлява тесен телескоп със светлина и камера в края му. Оптичната система се въвежда през шийката на матката, за да се огледат цервикалният канал, кухината на матката и отворите на маточните тръби. Процедурата може да се прави непосредствено след приключване на менструалния цикъл. Изображенията се изпращат на монитор, от който лекарят наблюдава какво се случва в утробата на пациентката. Хистероскопът стига до матката само през вагината и шийката ѝ, което означава, че не се налага какъвто и да било хирургически разрез, за да бъде извършено изследването.
Видове хистероскопия
Хистероскопията бива два вида – диагностична и оперативна. При първата се изследват причините за симптоми като: обилна менструация, необичайно кървене, прокървявания след менопауза, болки в ниския таз, повтарящи се спонтанни аборти и трудности при забременяване. Могат да се диагностицират състояния като миома, септуми, стерилитет и полипи, т. е. доброкачествени образувания в матката. Вторият вид – оперативна хистероскопия, се практикува за лечение на вече установени проблеми. При нея се извършват премахвания на миоми, полипи, чужди тела и вътрематочни сраствания.
Колко време отнема?
Времето, през което се извършва хистероскопията, отнема около 30 минути, но е възможно да продължи и само около 5 до 10 минути в случаите, когато се прави за диагностициране на дадено състояние или изследване на симптоми.
Има ли противопоказания?
Хистероскопия не се извършва, ако пациентката е бременна или страда от заболявания като рак на маточната шийка и възпалителни процеси в областта на гениталиите.
Болезнена ли е хистероскопията?
За някои пациентки болка може и да няма или да изпитат лека такава, но за други болката може да бъде силна, ако са по-чувствителни като цяло. Хубавото е, че по всяко време процедурата може да бъде спряна.
Дълго ли е възстановяването след хистероскопия?
Времето за възстановяване след процедурата е индивидуално при всяка жена. Повечето жени се чувстват способни да се върнат към нормалното си ежедневие още на следващия ден, дори да отидат на работа. При някои пациентки може да има нужда от няколко дни за почивка, ако е била използвана обща упойка.
По време на възстановяването жените могат да се хранят с обичайното си меню. Възможно е да изпитат спазми, приличащи на менструални болки, както и да получат зацапвания или кървене в продължение на няколко дни. Всичко това е нормално и няма място за тревога, освен ако не продължи повече от пет дни. Това, което трябва да се избягва, е полов контакт в продължение на една седмица или докато спре кървенето, за да се намали рискът от инфекции. При всеки един случай лекарят ще обсъди с пациентката резултатите от процедурата, преди тя да напусне болницата.