Всеки дискомфорт в интимната област оказва силно влияние върху живота на жената. Четири от пет жени в някой момент от живота си имат вагинални проблеми, които изискват да им се обърне нужното внимание.
Здравето на вагината е много важна част от цялостното състояние на женския организъм. Всеки един вагинален проблем може да има различни последствия и да влоши качеството на живот.
Най-често срещани вагинални проблеми
Като мускулен канал, свързващ маточната шийка с външните полови органи, влагалището има няколко функции. То позволява на менструалното течение да премине, поема мъжкия полов член за изхвърляне на семенната течност и служи като „тунел”, през който преминава бебето, преди да се роди.
Сред най-често срещаните проблеми, които могат да възникнат във вагината, са:
Влагалището може да бъде засегнато от генитален херпес, генитални брадавици, трихомониаза, сифилис, трипер и др. Някои от признаците, които съпровождат тези инфекции, са неприятна миризма, вагинално течение, генитални ранички и болка при полов контакт.
Възпалението на влагалището най-често се получава, когато се промени нормалният баланс на сапрофитните микроорганизми. Проявява се с признаци като сърбеж, вагинално течение, миризма, болка.
Сексуалните проблеми могат да включват болка в гениталиите, появяваща се по време на или след сексуален контакт. Ако е по време на секс, причината може да бъде генитална инфекция или вагинизъм, причинен от психологически смущения.
Слизането на матката по-ниско от нормалното може да се получи, ако се разхлабят сухожилията, мускулите и съединителната тъкан, които я държат. Това от своя страна е възможно да доведе до дискомфорт във вагината и уринарни проблеми.
Образувалите се вагинални кисти могат да причинят болка при полов акт или при поставянето на тампон.
Появата на вагинален рак обикновено е предшествано от кървене, променен цвят на тъканите или разраняване. При наличието на някой от тези симптоми се обърнете незабавно към специалист.
Фактори, определящи здравето на вагината
Основна част от естествената вагинална флора заемат лактобацилите или т. нар. пробиотици. Те създават естествена защита от инфекции с рН 3,8-4,4 срещу болестотворните бактерии.
Ако тази защитна система се наруши, може да се развият възпаления и инфекции.
Има редица фактори, оказващи особено голямо влияние върху здравето на вагината. За някои от тях може дори не предполагате, че нарушават баланса в организма ви. Ето кои са те:
За да запазите здравето на вагината си, поддържайте правилна хигиена и бъдете сексуално отговорни. Посещавайте профилактично гинеколог или венеролог за цитонамазка и влагалищен секрет.