При половото съзряване в женския организъм настъпват сложни промени. Наличието на менструален цикъл е знак, че има узряла яйцеклетка и че жената е способна да забременее.
Менструалният цикъл продължава средно 28 дни, но е строго индивидуално и са възможни вариации от 24 до 38. В случай че продължителността му бъде скъсена, това ще доведе до два цикъла в месеца, което индикира за наличие на проблем.
Невинаги единичният случай трябва да става повод за притеснение. Може да е нарушен хормоналният баланс поради силен стрес, смяна на климат, пътувания и други фактори. Окаже ли се обаче, че проблемът продължи като тенденция, задължителна е консултацията с акушер-гинеколог.
Сред причините, които могат да провокират вторичната поява на менструацията в рамките на един месец, са:
Това е липса на овулация, при която е налице месечно кръвотечение, но при предшестващия цикъл не е станало отделянето на зряла яйцеклетка, за да бъде оплодена.
Обикновено за ановулация може да става въпрос около два периода: първата менструация и менопаузата.
Нивата на хормоните при младите момичета варират в по-голяма степен. По време на пубертета могат да имат или по-дълги, или по-кратки менструални цикли и понякога те се случват два пъти в един месец.
При перименопаузата, отнасяща се до годините преди менопаузата, поради промяна на хормоните жената също може да има нередовен менструален цикъл: по-дълъг, по-кратък, да липсва, кървенето да бъде по-оскъдно или по-обилно.
Това е състояние, при което тъкан, приличаща на маточната, започва да расте в органи в областта на таза. Един от симптомите на ендометриоза са и тежките кръвотечения, могат да се сметнат за менструация, ако са по-обилни.
Когато влагалищната лигавица или каналът на маточната шийка се възпали, може да се получи вагинално кръвотечение, което също много прилича на менструалното и можем да се заблудим, че е настъпила повторна менструация.
Миомата е образувание, което се развива в стените на матката, на повърхността или под лигавицата. Фиброидите обикновено са доброкачествени. Могат да причинят много тежко менструално кървене.
Понеже щитовидната жлеза регулира хормоналните процеси в организма, не е изключено проблеми, свързани с функционирането ѝ, да предизвикат появата на менструален цикъл два пъти за един месец. Ако тя е неактивна, един от симптомите на хипотиреоидизъм е обилното менструално кървене.
При пропуск в приема на противозачатъчни понякога поради резкия спад на половите хормони е възможно да настъпят нерегулярни течения.
Макар че по време на бременност е типично да липсва менструация, има случаи, когато през първите месеци могат да се появят кръвотечения, маскиращи бременността. Вагинално кървене има и при извънматочната бременност, но то е съпроводено с осезаема болка.
Ако в продължение на два или три месеца жената има менструация два пъти месечно, това е сериозна причина да посети гинеколог. Може да не става въпрос за сериозен медицински проблем, но ако се отнася за основно медицинско състояние, това налага навременно лечение.
Консултацията с гинеколог е задължителна и заради това, че многото менструални периоди водят до голяма загуба на кръв, последвала анемия и отслабена имунна система.