С течение на времето и под въздействието на хормоните, в различните етапи от живота на жената в половите ѝ органи настъпват различни промени. Често те са провокирани от начина на живот, но съществуват и други фактори.
Както всеки орган, влагалището също може да бъде застрашено от бактерии и паразити, но не можем да твърдим, че те са единствените виновници. Прочетете настоящата статия, за да разберете кои са другите причини, поради които се получава дисбаланс във влагалището.
Сред признаците, които предупреждават, че има проблеми със здравето на вагината ви, са сърбеж, парене, болка, течение, неприятна миризма, зачервяване, сухота и др.
Възможните причини за вагиналните проблеми могат да бъдат основно следните:
За справяне с тези и други влагалищни проблеми се използват различни медикаменти или методи на естетичната гинекология.
Съвременната медицина използва различни, специално разработени медикаменти и процедури, за въздействие върху симптомите, причиняващи вагинален дискомфорт.
За възстановяване на вагиналното здраве, в зависимост от конкретния проблем, се прилагат конкретни способи и средства по преценка на лекуващия лекар.
Най-често това са бактериална вагиноза, кандидоза, трихомониаза и др. След задължителното микробиологично изследване се назначават локални антибиотици, перорални или локални антимикотици, в зависимост от вида на инфекцията.
Полово предаваните болести също се причиняват от бактерии, вируси, гъбички и др. Повечето от тях са лечими: гонорея, микоплазма, хламидия, сифилис и др. За лечението помагат различни антибиотици, приети в първите стадии на заболяването.
Понижаването или повишаването на нивото на женските полови хормони – естроген и прогестерон, може да доведе до различни промени на влагалището.
По време на бременност тяхното ниво се повишава, отделя се голямо количество цервикална слуз и може да се появи кандидозен вулвовагинит. Акушер-гинекологът може да прецени как да се отстрани проблемът.
От друга страна, понижаването на нивото на естроген след вагинално раждане, в пременопауза или менопауза, може да доведе до вагинална сухота.
При възобновяването на менструацията след раждането вагиналната сухота изчезва. В противен случай трябва да се консултирате със своя лекар.
Вагината се нуждае от подобряване на своята чувствителност, еластичност и плътност, особено в периода на менопаузата и малко преди нея. Сухотата, дразненето и болката често водят до стрес-инконтиненция. В този случай се прилага хормонално-заместителна терапия. Помага и радиочестотната терапия за вагинално подмладяване, за да се достави контролирана енергия до влагалищната тъкан, както и се стимулира производството на колаген и еластин.
Сухотата в областта на вулвата може да се избегне и с поставяне на филъри, съдържащи чиста хиалуронова киселина. С тях е възможно възстановяването и на големите срамни устни, които се отпускат и губят обем след раждане.
Макар че медицината днес е в състояние да се погрижи успешно за здравето на женската вагина, всяка жена трябва да взема и редица профилактични мерки, за които да потърси професионален съвет от своя гинеколог.